1904 Labajala valsid viiulile

Avaldatud: 26. septembril 2010

Eesti rahva mängutükid I. Kogunud T. Allikas, Viljandis 1904. Trükitud H. Leokese kulul Noodivihiku faksiimile leiate siit Teabe vanade viiulivihikute kohta leiate siit     Eessõna   Esimest korda ilmub siin väike koguke Eesti rahva vanaaegseid mängu-tükkisid trükitult meie rahva ette. Et need mängutükid otse selsamal viisil ja neissamades duurides üles on kirjutatud, kuda neid praegusel ajal siin Viljandi ümbruses vanu mängumehi mängimas on kuuldud, kelle pärast võib nende läbi vanast Eesti mängu muusikast ja mängu võimalusest, viiulil, pisukest  ja   õ i g e t   p i l t i   s a a d a.   Neid mängutükkisid tarvitades võib igaüks asjatundja märgata, et Eesti talumehe käsi rasket põllutööd tehes mitte ainult adra käsipuu järele ei paindunud, vaid ta viiulilt iluhelisid kuuldavale tuues osavaid sõrmeliigutusi on teinud. Viletsatest mänguriistadest hoolimata, selgelt, puhtalt, elava vaimustusega ja tundmusega meelivangistavalt mängivad vanad mängumehed neid valssisid.   Käesolevad mängutükid ei ole küll päris muinasloomulised, vaid on selle aja sünnitused, mil meie juures viiuli pillid tarvitusele on võetud ja tarvitatud saanud, siiski on põhjused ja eeskujud, millede järele käesolevad mängutükid sündinud, palju ennem olemas olnud.   Ehk see aeg küll ammu mööda on, mil meie mängumehed peaaegu muud ei tundnudki, kui "labajala valssisid", sellegi pärast ei või arvata, et meie valsid, kui neid ette kantakse, midagi omast muusikalisest mõjust Eesti rahva kohta kaotanud oleks, sest nad on ka   E e s t i   o m a d.   Minge siis, mängutükikesed, uuesti rahva sekka kõlama, sütitage südameid ja valage vaimustust uue jõuga!   Viljandis, T. Allikas   Kogumikus olevad pillilood Avaldatud: 26. septembril 2010 Hinnatud kodulehtede tegemine professionaalne kodulehe valmistamine tunnustatud ja visuaalselt heal tasemel .. korraliku ja atraktiivse kodulehe tegemine aga ka kasutajasõbralike ning lihtsalt kasutatavate kodulehtede valmistamine originaalse visuaaldisainiga kodulehekülje tegemine vaata lisaks ka Tõlketeenused kiirelt ja alati tähtajaks valmis
1904 Labajala valsid viiulile
Avaldatud: 26. septembril 2010

Eesti rahva mängutükid I. Kogunud T. Allikas, Viljandis 1904.
Trükitud H. Leokese kulul


Noodivihiku faksiimile leiate siit

Teabe vanade viiulivihikute kohta leiate siit

 

 

Eessõna

 

Esimest korda ilmub siin väike koguke Eesti rahva vanaaegseid mängu-tükkisid trükitult meie rahva ette. Et need mängutükid otse selsamal viisil ja neissamades duurides üles on kirjutatud, kuda neid praegusel ajal siin Viljandi ümbruses vanu mängumehi mängimas on kuuldud, kelle pärast võib nende läbi vanast Eesti mängu muusikast ja mängu võimalusest, viiulil, pisukest  ja   õ i g e t   p i l t i   s a a d a.

 

Neid mängutükkisid tarvitades võib igaüks asjatundja märgata, et Eesti talumehe käsi rasket põllutööd tehes mitte ainult adra käsipuu järele ei paindunud, vaid ta viiulilt iluhelisid kuuldavale tuues osavaid sõrmeliigutusi on teinud. Viletsatest mänguriistadest hoolimata, selgelt, puhtalt, elava vaimustusega ja tundmusega meelivangistavalt mängivad vanad mängumehed neid valssisid.

 

Käesolevad mängutükid ei ole küll päris muinasloomulised, vaid on selle aja sünnitused, mil meie juures viiuli pillid tarvitusele on võetud ja tarvitatud saanud, siiski on põhjused ja eeskujud, millede järele käesolevad mängutükid sündinud, palju ennem olemas olnud.

 

Ehk see aeg küll ammu mööda on, mil meie mängumehed peaaegu muud ei tundnudki, kui "labajala valssisid", sellegi pärast ei või arvata, et meie valsid, kui neid ette kantakse, midagi omast muusikalisest mõjust Eesti rahva kohta kaotanud oleks, sest nad on ka   E e s t i   o m a d.

 

Minge siis, mängutükikesed, uuesti rahva sekka kõlama, sütitage südameid ja valage vaimustust uue jõuga!

 

Viljandis,

T. Allikas

 

Kogumikus olevad pillilood


Karula mehe mesileib
Kudas Hans kosja läks
Pulma-valss
Vana-Jaani valss
Eesti valss
Võsa-Villemi armulugu
Juurika Jaani leiva lõpik
Karu-valu
Vana taadi varba valu
Vana memme valss
1904 Labajala valsid viiulile Avaldatud: 26. septembril 2010
© Viiulimuusika repertuaarikogumik "EESTI VIIUL" Autor: Krista Sildoja, kontakt: krista(ät)rahvamuusika.ee